Profesyonel Ceviz Yetiştiriciliği Sertifikalı Ceviz FidanıCeviz Fidanı

Fındık Yetiştiriciliği

Fındık Yetiştiriciliği
Ürünlerimiz Sertifikalı Ve Aşılıdır
Ceviz Fidanlarımız Mevsimine Göre Tüplü Ve Açık Kök Olarak Satışa Sunulmaktadır.
Fidanlarımızı Satın Aldığınızda, Ceviz Yetiştirici Bilgileri Size Ücretsiz Olarak Aktarılacaktır.
Müşteri Memnuniyeti İlkemiz Gereği Satışını Yaptığımız Fidanların Takibi Uzman Ekibimiz Tarafından Yapılmaktadır.
Fidan Dikim Öncesi İstenildiğinde Bahçe Analizlerinizde Tarafımızdan Yapılabilmektedir.

SAĞLIKLI VE İSME DOĞRU FINDIK FİDAN SATIŞLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR

FİDANLARIMIZ ÇIPLAK KÖK BUDAMASI YAPILMIŞ 2,5 TL (EN AZ 100 ADET-80-1m arası)

3,5 tl adet

  Türkiye'de Fındık

Anasayfa » Türk Fındığı

Tarihi belgelerde günümüzden 2300 yıl önce Türkiye'nin kuzeyinde Karadeniz kıyılarında fındık üretildiği belirtilmekte ve fındığın son 6 yüzyıldan beri Türkiye'den diğer ülkelere ihraç edildiği bilinmektedir. Dünya'nın fındık üretimi için gerekli uygun hava koşullarına sahip bir kaç ülkesinden biri olan Türkiye, toplam Dünya üretiminin % 75'ini, ihracatının ise % 70-75'ini gerçekleştirmektedir.

SİVRİ FINDIK


Türkiye'nin Karadeniz sahillerinde yoğun bir şekilde yeralan fındık bahçeleri, sahilden içeriye doğru en fazla 30 km'yi geçmeyen alanda bulunmaktadır. Batı Karadeniz'de Zonguldak'tan (istanbul'un doğusu) başlayarak doğuya doğru tüm Karadeniz boyunca deniz ve dağlar arasında yeşil bir kuşak gibi hemen hemen Gürcistan sınırına kadar uzanır.

Türkiye'de 550-600 bin hektar alan üzerinde üretimi yapılan fındık ile dolaylı ve dolaysız olarak 4.000.000 insan ilgilenmekte olup, bu durum fındığın sosyo-ekonomik önemini artırmaktadır. Türkiye'nin Dünya'daki diğer fındık üreten ülkeler arasında, üstün kalitesi nedeniyle seçkin bir yeri olup, üretim ve ihracatta liderliğini sürdürmeye devam etmektedir.

SAMSUN -ORDU-GİRESUN BÖLGELERİMİZDE 2016  FINDIK BAHÇELERİYLE İLGİLİ ÜNİVERSİTELER ARACILIĞIYLA AKADEMİK ÇALIŞMALAR BAŞLATILMIŞTIR

KÖK GELİŞİMİ-BİTKİ BESLEME-MEYVE KALİTESİ VE DON ZARARLARINA KARŞI YAPILAN BU ÇALIŞMALAR 3 YIL SÜRECEK OLUP 

HER AŞAMASI ÇİFCİLERİMİZLE PAYLAŞILACAKTIR.

^^^  birinci uygulamamız 11-11-2016 kök diplerinde orgamineral ve bakteriyel gübre uygulaması^^

 

ÜRETİM ALANLARI

Yeryüzünde, 36-41 kuzey enlemlerinde ve kendine özgü iklim koşullarında yetişen fındık ağacı, kıyılardan en çok 30km içerde ve yüksekliği 750-1000 metreyi geçmeyen yerlerde ürün verir.

Türkiye'de fındık yetiştiren bölgeler iki alt bölgeye ayrılabilir: 
a) 1. Standart Bölge (Karadeniz Bölgesi'nin doğu bölümü): Ordu, Giresun, Rize, Trabzon ve Artvin illeri.
b) 2. Standart Bölge ( Karadeniz Bölgesi'nin orta ve batı bölümü) : Samsun, Sinop, Kastamonu, Bolu, Düzce, Sakarya, Zonguldak ve Kocaeli illeri.

                                                                                          YUVARLAK FINDIK

                                               

HASAT

Türk fındıkları genellikle Ağustos başı ile Ağustos sonu arasında, bahçenin bulunduğu yerin yüksekliğine göre olgunlaşır. Zamanında hasat fındık dallarının silkelenmesiyle yere düşen zuruflu fındıkların yerden toplanmasıyla yapılmaktadır.Diğer bir hasat şekli ise dallardan tek tek toplanarak yapılandır.

 

Bahçelerden toplanan fındıklar arazinin durumuna göre aynı gün veya birkaç gün sonra harmana getirilir ve harmanda 10-15 cm kalınlığında serilerek zurufları kahverengi oluncaya kadar güneşte soldurularak ön kurutma yapılır. Soldurma işleminden sonra fındıklar patozla zuruflardan ayrılarak tenteler üzerinde ince tabakalar halinde güneşte kurumaya bırakılır.

Ön kurutma dahil havanın durumuna göre toplam kurutma süresi 15-20 günü bulur. Tabii şekilde ve güneş altında kurutma Türk fındığının lezzetli olmasında önemli bir etkendir.

 

KULLANIM ALANLARI

Türkiye ve Dünyada çerez olarak da tüketilen fındığın % 90'a yakın kısmı kavrulmuş, beyazlatılmış, kıyılmış, dilinmiş,un ve püre halinde çikolata, bisküvi, şekerleme sanayiinde, tatlı, pasta ve dondurma yapımı ile yemek ve salatalarda yardımcı madde olarak kullanılmaktadır.

Yaklaşık beşbin yıldır bilinen fındık, meyvesinden odununa kadar birçok yerde insanlığa büyük yararlar sağlamaktadır. Fındık kabuğu ülkemizde özellikle fındık üretilen bölgelerde çok değerli ve yüksek kalorili bir yakacak olarak kullanılmaktadır.

 

Ayrıca fındık odunundan sepet , baston, sandalye, çit ve el aletleri yapımında faydalanılır. Bazı türleri park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Fındık yaprağı ile meyve zurufleri de, gübre olarak kullanılmaktadır. Üretim fazlası fındıklar yağlık olarak değerlendirilmektedir. Fındık ham yağı rafine edilerek yemeklik yağ olarak, fındık küspesi ise yem sanayiinde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

                                                                                                BADEM FINDIK

                                                

 

 

2015 yılında üniversitelerimiz tarafından geliştirilen, sürgünler ve meyve gözlerinde antifiriz etkisi yapan don önleyici ilacımızın ilk kademe uygulanışı

bütün çalışmaların her aşaması çifcilerimizle paylaşılacaktır

 

SANAYİ VE TİCARET

Halen ülkemizde yıllık 1.800.000 ton iç kapasiteli 180 kırma fabrikası ile yıllık 350.000 ton iç kapasiteli 40 işleme tesisi bulunmaktadır. 1970'li yıllarda fındık ihracatımızın % 90'ı kabuklu ve natürel iç olarak gerçekleşirken, fındık işleme sanayisindeki olumlu ve hızlı gelişmeler sonucunda işlenmiş fındık ihracatının toplam ihracatımızdaki payı 2000 yılında %30'un üzerine çıkmıştır.
Üretimin her aşamasındaki etkili ve özenli kalite kontrol sistemleri sayesinde alıcı firma isteklerinin tam anlamıyla yerine getirilmesine paralel olarak özellikle işlenmiş iç fındık ihracatı her yıl artış göstermektedir. Ülkemizde hazırlanan işlenmiş fındıklar, natürel fındık almak suretiyle birçok ithalatçı-sanayicinin kendi tesislerinde hazırladıkları işlenmiş fındıklardan çok daha kalitelidir. Günümüzde gerek resmi,gerekse özel sektöre ait işlenmiş iç fındık üretiminde kalite güvence departmanlarınca HACCP kapsamında en asgari düzeyde yapılan analizler ilişikte bulunmaktadır.

SAĞLIKLI VE İSME DOĞRU FINDIK FİDAN SATIŞLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR

FİDANLARIMIZ ÇIPLAK KÖK BUDAMASI YAPILMIŞ 2,5 TL (EN AZ 100 ADET-80-1m arası)

3,5 tl adet

PALAZ FINDIK: 

YETİŞME ALANI: 0-400 RAKIM (VEJATATİF AKSAMIN DAYANA BİLECEĞİ SON EŞİK)

ÇİÇEKLENME DÖNEMİ: 5-10 MART        ERKEN DÖNEM

SOĞUKLAMA BİTİM EŞİĞİ: 1250 SAAT  

 

YAĞLI FINDIK

YETİŞME ALANI: 0-550 RAKIM (VEJATATİF AKSAMIN DAYANA BİLECEĞİ SON EŞİK)

ÇİÇEKLENME DÖNEMİ: 10-15 MART    ORTA GEÇ DÖNEM

SOĞUKLAMA BİTİM EŞİGİ 1500 SAAT

 

ÇAKILDAK

YETİŞME ALANI:  0-950 RAKIM

ÇİÇEKLENME DÖNEMİ: 20-25 MART               GEÇ DÖNEM

SOĞUKLAMA BİTİM EŞİĞİ: 1900-2100 SAAT

FINDIK BAHÇE KURULUMU VE  TÜR SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1-Uyanma dönemleri dikkate alınmadan yapılan bahçe kurulumlarında don zararları %80 yakın verim kaybına neden olucaktır

2-fidan çukurlarınızı en 80x80cm genişliğinde açınız

3-toprak textür yapısına göre toprağınızı zenginleştiriniz (toprak tahlilleri çok önemli)

4-ocaklarda fidan adediniz en fazla 4-5 taneden fazla olmasın

5-dikimde kullanacağınız gübreleri analiz sonuçlarına göre veriniz

6-yaprak dökümünde tabandan orgamineral gübreleme yi (mineral değil)çapalayarak verin ve ağaçlarınızı %2 lik bakırlı ilaçlarla yıkayınız

7-budamalarınızı 12 ayın başından itibaren yapınız

8-külleme hastalığına karşı çok dikkatli olun .en önemli nedeni aşırı dallanma ve nemdir.ağaçlarınızın taç yapısını 90cm ve üstünden başlatınız.

9-mineral gübrelemenizi birinci cemre düşmeden 25 şubat da mutlaka yapınız.önce kullanacağınız gübreyi ağaç tac izdüşümüne dökünüz en az 2kg sonra çapa makinasıyla karıştırınız. (videodaki gibi) kullanılacak gübreler toprak analiz sonuçlarına göre belirlenecektir.

FİDAN SİPARİŞ VE DANIŞMA HATTI

0532 506 78 74

Παξιμάδι δέντρο.Φουντούκι φυτά για πώληση.Η τιμή του φουντουκιού σπορόφυτα.Ποικιλίες των δένδρων καρπών με κέλυφος.φουντούκι οπωρώνες.findikfidanisatis.findikfidanicesit.findikfidanifiyatalr.findikbahcesikur.alune răsaduri de vânzare.alune de puieți de prețuri.stabilirea grădină de nuci.tăierea grădină de nuci.findikfidanisatis.findikfidanifiyat.findikbahcesikurma.findikbahcesib.findikfidanisatis.findikfidanifiyat.findikbahcesikurma.findikbahcesib.les ventes de noisette semis.noisette gaules prix.noisette d'élagage, de MSI.fındıkfidanıfiyatalrı.findıkfidanısatışı.fındıkbahçesinasılkurulur.fındıkbahçesinasılbudanır.fındıkfidanıfiyatları.findıkağacınasılgübrelenir.fındıkbahçelerindekullanılacakgügreler.fındıkağacıçeşitleri.fındıkbudama.fındıkgübreleme.aşılıfındık.aşılıfındıkçeşitleri.aşılı,fındık,satanlar,fındıkdadonvurdumu.aşılıfındık,fidanı,nerede,satılır,

 Yetiştirici Bilgileri

Ceviz Fidan Çeşitleri

Ceviz Bahçe Kurulumu